Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybka ścieżka do wielkiego chaosu

16 grudnia 2014 | Rzecz o zdrowiu | Piotr Górski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wprowadzenie pakietu onkologicznego może mieć nieprzewidziane skutki – ostrzega przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos.

Rz: Od chwili, gdy zacznie obowiązywać pakiet onkologiczny, dzieli nas kilkanaście dni. Będziemy świadkami znaczącej reformy czy spektakularnej porażki?

poseł Tomasz Latos: Niestety, będzie porażka i mówię to bez satysfakcji. Z punktu widzenia pacjentów sukces w tym przypadku byłby potrzebny. Pacjenci bardzo długo czekają na diagnostykę, rozpoczęcie terapii, rozpoznania są zbyt późne. W ostatnich dziesięciu latach poprawiło się wyposażenie placówek w sprzęt diagnostyczny, ale poziom tak zwanych pięcioletnich przeżyć w przypadku wielu nowotworów wciąż sytuuje nas pod koniec listy krajów europejskich. To pokazuje, jak wiele trzeba zmienić. Niestety, nie tymi metodami, które proponuje minister. Reforma moim zdaniem w jednej części jest nieprzygotowana, a w pozostałej przygotowana źle. Rozbudzamy tylko nadzieje pacjentów. Będzie bałagan i to jest dla mnie powód do niepokoju i zmartwienia.

Pakiet zakłada zmiany na każdym szczeblu. Czy z pana perspektywy każdy tryb tej maszyny jest dobrze przygotowany do reformy?

Trzeba zmienić system funkcjonowania lekarzy rodzinnych. Środowisko jest otwarte na rozmowę i zmiany, ale to nie lekarz rodzinny powinien być osobą, na której barkach spoczywać będzie główny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament