Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekroczenie uprawnień narusza prawo

16 grudnia 2014 | Administracja

Rada gminy nie ma kompetencji do podjęcia uchwały w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia sondażowych prawyborów do powiatu poprzedzonych debatą kandydatów.

Czego dotyczył spór

W czerwcu 2014 r. rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia sondażowych prawyborów do rady powiatu poprzedzonych debatą kandydatów. Wskazano w niej również sposób pokrycia kosztów tego przedsięwzięcia. Miały być pokryte ze środków budżetowych przeznaczonych na promocję gminy oraz dobrowolnych datków na ten cel – darowizn.

Wojewoda uznał, że uchwała narusza art. 7 konstytucji oraz art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W konsekwencji zaskarżył ją w całości do sądu administracyjnego. Wojewoda podkreślił, że jedną z podstawowych zasad działania organów administracji publicznej, wynikających z art. 7...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament