Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagroda nie zawsze za darmo

16 grudnia 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przychody z nagród ze sprzedaży premiowej, które są związane z działalnością gospodarczą obdarowanego, nie korzystają ze zwolnienia od podatku.

Spółka prowadzi sprzedaż wyłącznie dla firm, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W celu uatrakcyjnienia oferty wprowadziła program sprzedaży premiowej, w ramach której przekazuje kontrahentom nagrody rzeczowe, ale nie tylko. Spółka umożliwia również niektórym swoim kontrahentom bezpłatny udział w wyjazdach szkoleniowych (krajowych oraz zagranicznych). Czy w związku z tym na spółce ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego? Czy kontrahenci muszą wykazać otrzymywane świadczenia jako swoje przychody? – pyta czytelnik.

Od przychodów z tytułu nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. nagrody. Wynika to z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, który zwalnia od podatku, między innymi nagrody związane ze sprzedażą premiową, jeżeli jednorazowa wartość nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Uwaga! Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament