Uznaniowość nie jest równoznaczna z dowolnością
Podstawą odmowy przez prezydenta prawa do stypendium dla dokształcającej się osoby bezrobotnej nie może być dokument dotyczący proponowanego podziału środków funduszu pracy.
Czego dotyczył spór
Prezydent miasta – decyzją wydaną m.in. na postawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – odmówił prawa do stypendium jednej z mieszkanek.
Wskazał na art. 55 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z nim bezrobotnemu bez kwalifikacji zawodowych, który w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjął dalszą naukę, starosta (na wniosek bezrobotnego), może przyznać stypendium w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Jest ono wypłacane przez 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.
Prezydent zauważył, że stypendium przysługuje pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Tymczasem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta