Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznaniowość nie jest równoznaczna z dowolnością

16 grudnia 2014 | Administracja

Podstawą odmowy przez prezydenta prawa do stypendium dla dokształcającej się osoby bezrobotnej nie może być dokument dotyczący proponowanego podziału środków funduszu pracy.

Czego dotyczył spór

Prezydent miasta – decyzją wydaną m.in. na postawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – odmówił prawa do stypendium jednej z mieszkanek.

Wskazał na art. 55 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z nim bezrobotnemu bez kwalifikacji zawodowych, który w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjął dalszą naukę, starosta (na wniosek bezrobotnego), może przyznać stypendium w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Jest ono wypłacane przez 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.

Prezydent zauważył, że stypendium przysługuje pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Tymczasem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament