Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno łączyć funkcji z prowadzeniem biznesu

16 grudnia 2014 | Administracja | Anna Puszkarska
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Na zdjęciu: nowy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak składa ślubowanie
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Na zdjęciu: nowy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak składa ślubowanie

Samorząd | Wójt, który rozpoczął działalność gospodarczą przed dniem wyboru, musi zaprzestać jej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. 
Dotyczy to także radnego korzystającego w swojej działalności z mienia gminy.

anna puszkarska radca prawny

W ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) i radni nie mogą podejmować dodatkowych działań, które mogą podważyć zaufanie wyborców. Przyjmuje się, że chodzi tu o wszelką aktywność, zarówno o charakterze jednorazowym, periodycznym, jak i ciągłym, przy czym podważenie zaufania wyborców nie musi się wiązać wyłącznie z sytuacjami korupcjogennymi czy deliktowymi (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 stycznia 2012 r., II OSK 2318/11). Uzupełnieniem tej klauzuli są m.in. regulacje nakładające na wójta i radnych ograniczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz zobowiązujące ich do składania oświadczeń majątkowych. Niektóre zakazy dotyczą także małżonków tych osób.

Jakie obowiązki

W przypadku wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zakres obowiązujących go zakazów wynika z ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Przewidziano w niej, że wójt w okresie pełnienia tej funkcji nie może:

- być członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego,

- być zatrudniony lub wykonywać inne zajęcia w spółkach prawa handlowego, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament