Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można wstrzymać wykonanie decyzji

16 grudnia 2014 | Administracja
Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 18 maja 2004 stwierdził, że brak uzasadnienia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji uniemożliwia jego merytoryczną ocenę
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 18 maja 2004 stwierdził, że brak uzasadnienia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji uniemożliwia jego merytoryczną ocenę

Postępowanie | Procedura sądowoadministracyjna pozwala na wstrzymanie wykonania ostatecznego aktu administracyjnego na etapie postępowania sądowego. Nawet po wydaniu niekorzystnego rozstrzygnięcia przez organ odwoławczy decyzja nie musi być od razu wykonana.

Robert K. Adamczewski

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.), wniesienie skargi do sądu administracyjnego co do zasady nie wstrzymuje samo przez się wykonania aktu lub czynności. Oczywiście przepisy szczególne mogą wprowadzać wyjątki od tej zasady, np. art. 239f ordynacji podatkowej czy art. 9 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Przywołany wyżej art. 61 p.p.s.a. rozróżnia wstrzymywanie wykonania aktu lub czynności przez organ administracji i przez sąd. Poniżej omówiona zostanie ta druga możliwość.

Istotne to, co we wniosku

Postępowanie przed sądem administracyjnym może być prowadzone wyłącznie na wniosek skarżącego. Zatem nie jest dopuszczalne wyjście poza granice wniosku, np. wstrzymanie zaskarżonego aktu z urzędu, czy też wstrzymanie w całości, gdy strona domaga się jego wstrzymania w części.

Zasadnicze znaczenie wobec tego będzie miał sposób sformułowania wniosku o wstrzymanie (zakresu wstrzymania). Przede wszystkim jednak właściwe jego uzasadnienie z odwołaniem się do ustawowych przesłanek wstrzymania. W praktyce bowiem brak powołania się na ustawowe przesłanki wstrzymania uniemożliwia sądowi merytoryczne rozpoznanie wniosku. Najdobitniej wyraził to Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 18 maja 2004 r., sygn. akt FZ 65/04 (niepubl.). Stwierdził w nim, że brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament