Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równowartość czynszu to nie przychód z innego źródła

16 grudnia 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Odszkodowanie wypłacone właścicielowi mieszkania przez gminę jako zadośćuczynienie za szkodę związaną z niedostarczeniem lokalu socjalnego eksmitowanemu najemcy jest przychodem z najmu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 21 listopada 2014 r. (I SA/Kr 864/14).

Stan faktyczny

W październiku 2013 r. podatnik wystąpił o wydanie interpretacji w zakresie opodatkowania PIT. Wyjaśnił, że w 2011 r. był współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym. Wraz z pozostałymi współwłaścicielami wynajmuje lokatorom znajdujące się w tym budynku mieszkania. Przychody z wynajmowania lokali rozlicza na zasadach ogólnych (art. 9a ust. 6 ustawy o PIT).

Dalej mężczyzna tłumaczył, że jest problem z częścią lokatorów. Kilku z nich wypowiedziano umowy najmu, a sąd orzekł eksmisję z prawem do lokali socjalnych. Niestety, gmina nie dostarczyła lokali socjalnych, więc eksmitowani nie opuścili mieszkań. Eksmitowani lokatorzy nie płacili odszkodowań za zajmowanie lokali bez tytułu prawnego, a lokali z lokatorami nie można było wynająć.

W tej sytuacji wnioskodawca skorzystał z przysługującego mu prawa i wystąpił z powództwem do sądu o odszkodowanie od gminy. Postępowanie sądowe zakończyło się przyznaniem i wypłatą przez gminę odszkodowania będącego substytutem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament