Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd broni konsumentów

16 grudnia 2014 | Prawo | Marek Domagalski
prof. Marcin Orlicki
źródło: materiały prasowe
prof. Marcin Orlicki

Wyrok | To ubezpieczyciel powinien dopilnować, by składka odpowiadała wartości rzeczy. Jej zaniżenie nie powinno obciążać odszkodowania dla ubezpieczonego.

Dom ubezpieczono na 1,5 mln zł, choć wart był 2,5 mln zł. Po jego spaleniu sądy niższych instancji zmniejszyły odszkodowanie proporcjonalnie do niedoubezpieczenia. I zamiast 1,3 mln zł zasądziły 876 tys. odszkodowania. Sąd Najwyższy orzekł, że to niedopuszczalne.

Dom był droższy

SN zajmował się sprawą Marka R. i Jacka S., właścicieli domu, który w znacznej części strawił pożar. W umowie ubezpieczenia jego wartość określili na 1,5 6 mln zł (tzw. suma ubezpieczenia). Tymczasem w postępowaniu likwidacyjnym, a następnie przed sądami, ustalono, że na dzień pożaru była znacznie wyższa.

Sąd Okręgowy w Tarnowie oszacował ją na 2,7 mln zł, a krakowski Sąd Apelacyjny na 2,4 mln zł. W ogólnych warunkach ubezpieczenia pozwanego towarzystwa zastrzeżono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament