Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważny jest cel, jaki można osiągnąć z pomocą IT

16 grudnia 2014 | Administracja

Michał Jaworski, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
źródło: materiały prasowe

Michał Jaworski, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

Rz: Jakie problemy pojawiają się przy informatyzacji administracji publicznej? Czy jest różnica między informatyzacją administracji a informatyzacją biznesu?

Michał Jaworski: Różnicą pomiędzy wdrożeniami IT w firmach a systemami stosowanymi w e-administracji jest sposób rozliczania osób odpowiedzialnych. Firmy rozliczają z osiągnięcia celu, administracja rozliczana jest z prawidłowości procesu. Każdego z nas interesuje, żeby system internetowej bankowości działał, żeby można było kupić towar czy korzystać z usługi drogą elektroniczną. Gdy system jest nieprzyjazny dla użytkownika lub nie działa, to robimy awanturę, zmieniamy dostawcę, aplikację czy bank.

Urzędnik w największym stopniu rozliczany jest z tego, czy prawidłowo przygotował dokumentację oraz czy wszystkie papiery mają odpowiednie pieczątki i podpisy zgodnie z regulaminem, artykułem i paragrafem. Cel jest może ważny, ale nie tak istotny jak proces, a liczne kontrole – niewnikające w merytoryczny cel projektu, ale surowo traktujące najmniejsze uchybienia – szybko „prostują" urzędników myślących inaczej... Spektakularne wpadki zdarzają się, kiedy nagle okazuje się, że choć proces może był zgodny z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament