Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieci rosną na potęgę

16 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Branża handlowa w polsce bardzo szybko się konsoliduje
źródło: Rzeczpospolita
Branża handlowa w polsce bardzo szybko się konsoliduje
Konsolidacja handlu  nie osłabiła konkurencji
źródło: 123RF
Konsolidacja handlu nie osłabiła konkurencji

handel | Nasz kraj jest liderem tempa konsolidacji branży – podaje Komisja Europejska. Zwłaszcza dyskonty i supermarkety skutecznie walczą o rynek.

piotr mazurkiewicz

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2004–2012 właśnie Polska była liderem konsolidacji branży handlowej w UE. W tym okresie udziały rynkowe segmentu handlu nowoczesnego, czyli sieci dyskontów, supermarketów i hipermarketów, średnio rosły rocznie o 6–9 proc.

Silna konkurencja

To zdecydowanie najwyższy wynik w UE – tylko w kilku krajach wyniki wyniosły 3–6 proc. – były to Niemcy, Czechy czy Hiszpania. W większości rynków wyniki w zasadzie się nie zmieniały, ale we Francji, Włoszech czy Szwecji ten segment branży nawet traci wpływy – jego udział spadał średnio do 3 proc. rocznie. Liderami spadków są Słowacja i Estonia, gdzie wynosiły one nawet 3–6 proc. rocznie.

– Generalnie koncentracja handlu detalicznego rośnie właśnie z powodu rosnących udziałów handlu nowoczesnego – czytamy w opracowaniu Komisji Europejskiej.

– Badania Komisji pokazują, że choć w ostatnich latach w Polsce konsolidacja handlu przebiegała szybko, jednak nie doprowadziło to do osłabienia konkurencji na rynku – mówi Adam Jasser, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z punktu widzenia konsumentów jest to też trend korzystny, bo nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament