Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężarna, karmiąca i senior nie mogą stracić na wynagrodzeniu

16 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
źródło: Rzeczpospolita
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

PROCEDURA | Dodatek wyrównawczy chroni zarobki pracowników, których przełożony musi przenieść na słabiej gratyfikowane stanowisko. Z przywileju tego mogą korzystać jednak tylko etatowcy szczególnie chronieni.

Pracownica stacji benzynowej pracuje w nocy. Przedstawiła szefowi zaświadczenie o ciąży. Czy będzie miała prawo do dodatku wyrównawczego?

Tak.

Od dnia, w którym przedstawiła firmie zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży, zatrudniona nie może już pracować w porze nocnej. Pora ta obejmuje osiem godzin między 21 a 7, co wynika z art. 1517 § 1 kodeksu pracy.

Gdy przełożony otrzyma taki dokument, w pierwszej kolejności powinien zmienić rozkład czasu pracy podwładnej w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną. Uchroni go to od dodatkowych kosztów. Jeśli nie będzie to możliwe lub jest niecelowe, przenosi ją na inne stanowisko niewymagające pracy w porze nocnej. Przepisy przewidują w tym przypadku zachowanie prawa do dotychczasowego wynagrodzenia, co następuje przez wypłatę dodatku wyrównawczego. Wymóg jego naliczenia powstanie wtedy, gdy do obniżenia wynagrodzenia dojdzie wskutek zmiany warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, skrócenia czasu pracy lub przeniesienia ciężarnej do innej pracy (art. 179 § 4 k.p.). Jeśli szef nie da rady zmienić rozkładu czasu pracy podwładnej lub przenieść jej do innej pracy, musi zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy przez okres ciąży (art. 1781 k.p.).

Z kilku zmian na jedną

Kobieta pracuje w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament