Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dążymy do nadwyżki handlowej

16 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: Bloomberg

Drzwi do chińskiego rynku są zawsze szeroko otwarte – mówi premier ChRL przed spotkaniem z przywódcami 16 krajów Europy Środkowej i Wschodniej planowanym na 16 grudnia w Belgradzie.

Rz: Pierwsze spotkanie pomiędzy przywódcami Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) odbyło się w Warszawie w 2012 r. Liderzy 17 krajów spotkali się ponownie w Bukareszcie w 2013 r. Czy te spotkania pomogły w promowaniu współpracy? Trzeci szczyt odbędzie się 16 grudnia w Belgradzie. Jakie inicjatywy przedstawią na nim Chiny?

Dla współpracy pomiędzy Chinami i krajami CEE coroczne spotkania szefów rządów są najważniejszym kołem zamachowym, najbardziej wiarygodnym wsparciem i najpotężniejszą gwarancją. Jak ujmują to Chińczycy, „dzięki silnej lokomotywie pociąg jedzie szybciej". Od Warszawy do Bukaresztu oba spotkania pomogły wywindować współpracę pomiędzy Chinami i CEE na wyższy poziom. Warta 10 mld dol. specjalna linia kredytowa i Fundusz Współpracy Inwestycyjnej Chiny-CEE oferują skuteczne rozwiązania finansowe dla firm z regionu. Liczne poważne projekty, takie jak elektrociepłownia Stanari w Bośni i Hercegowinie, most Mihajlo Pupina w Belgradzie, autostrada Bar-Boljare w Czarnogórze i linia kolejowa Budapeszt–Belgrad, z pewnością zdynamizują lokalny rozwój i przyniosą korzyści mieszkańcom. Wzajemne obroty handlowe pomiędzy Chinami i krajami CEE mają w tym roku po raz pierwszy przekroczyć 60 mld dol. Produkty z regionu coraz częściej trafiają do zwykłych gospodarstw domowych w Chinach. Wstępne statystyki pokazują, że prawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10018

Wydanie: 10018

Spis treści

Media planet

Zamów abonament