Cegły, wapno, styropian i pustaki trzeba ująć w spisie z natury
Produkcję niezakończoną należy wycenić według kosztów wytworzenia, przy czym wartość ta nie może być niższa od wydatków na zużyte materiały bezpośrednie.
Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Na przełomie grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r. będę realizował roboty remontowe w budynku usługowym. Jak mam sporządzić spis na koniec roku? Czy należy w nim ująć niezakończone na 31 grudnia roboty remontowe? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca ma obowiązek wycenić wykonane prace i ująć ich wartość w spisie z natury na 31 grudnia 2014 r. Obowiązek ten wynika zarówno z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, jak i z § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W obu aktach prawnych czytamy, że spisem z natury na koniec roku podatkowego należy objąć towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady. W spisie powinny być zatem ujęte roboty budowlane rozpoczęte w 2014 r. i niezakończone do dnia spisu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta