Pisarze, poeci i przebierańcy
Bilans 2014. Bardzo dobry i różnorodny rok w literaturze. Świetny w poezji, dobry w prozie i tylko przeciętny w reportażu.
W 2014 roku słowem kluczem określającym naszą scenę literacką może być stylizacja. Jedni, tak jak Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel, pracowali nad stylizacją języka. Inni, jak Dorota Masłowska i Michał Witkowski, zainwestowali w stylizację samych siebie. O ile w przypadku Dehnela znakomita powieść historyczna „Matka Makryna" nie była zaskoczeniem, o tyle opasłe tomiszcze „Ksiąg Jakubowych" Tokarczuk już tak, zwłaszcza że premiera była opóźniana. Niektórzy jeszcze przed wydaniem wystawili pisarce a conto ocenę celującą, ale zdarzali się też mniej zachwyceni, jak choćby Leszek Bugajski, który krytyczny tekst opublikował w „Plusie Minusie". Bezsprzecznie jednak powstało dzieło monumentalne, które pozwala zanurzyć się w świat XIX-wiecznej sekty religijnej.
Wygłupy i powroty
Z kolei Dorota Masłowska i Michał Witkowski uznali, że świat na literaturze się nie kończy. Witkowski rozwija swoją karierę w świecie mody niczym współczesny Dyzma, określając siebie bardziej jako blogera modowego niż pisarza. Wydał też książkę, ale dosyć błahą, kolejny po „Drwalu" kryminał „Zbrodniarz i dziewczyna", w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta