Powiernik ma zysk tylko z prowizji
Koszty powierniczego nabycia oraz koszty i przychody z powierniczego zbycia rozpoznaje się w rozliczeniu podatkowym u powierzającego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13 stycznia 2015 r. (I SA/Gd 1219/14).
Stan faktyczny
Podatnik wystąpił o wykładnię przepisów o PIT w zakresie skutków podatkowych zawartej umowy-zlecenia powierniczego. Podał, że posiada względem osób fizycznych nieprowadzących działalności wierzytelności o zapłatę odstępnego (odszkodowania) z tytułu rozwiązania umowy o sprzedaż prywatnego majątku dłużników. Podkreślił, że nie prowadzi działalności zakresie obrotu towarami, prawami, udziałami lub wierzytelnościami.
Po powstaniu wierzytelności podatnik zawarł – w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym – umowę-zlecenie powierniczego przelewu wszystkich wierzytelności na inną osobę fizyczną (powiernik), o czym zawiadomił dłużników. Celem umowy było założenie przez powiernika – działającego w imieniu własnym, lecz na rachunek podatnika – spółki z o.o. wraz z inną osobą oraz objęcie w niej udziału, w imieniu powiernika, lecz na rachunek wnioskodawcy. W charakterze wkładu do spółki miały zostać wniesione przez powiernika wierzytelności od dłużników wnioskodawcy dla windykacji własnej przez spółkę. Z tym że jeżeli przed dniem utworzenia spółki zostaną one spłacone, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta