Zwrot towaru z korektą spisu z natury
Remanent sporządzany na koniec roku powinien odzwierciedlać rzeczywisty stan posiadania przedsiębiorcy. Organy podatkowe nakazują go jednak korygować z powodu zwrotów towarów.
Prowadzę sklep internetowy. Wprowadziłam zmianę w regulaminie, przedłużając okres, w którym klienci po zakupie towarów mogą je zwrócić. Mają teraz na to nawet trzy miesiące. Część już zwróciła towary, które kupiłam w 2014 r. Wystawiłam faktury korygujące. Jak powinnam rozliczyć ten zwrot w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że skoro korekty – bez względu na ich przyczynę – dotyczą wcześniejszych zdarzeń, to powinno się korygować wykazywane w przeszłości koszty i przychody. Pogląd taki wyrażany jest nawet odnośnie do spisu z natury sporządzanego na koniec roku przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir). Zgodnie z tym stanowiskiem będzie Pani zobowiązana do korekty przychodu ze sprzedaży wykazanej w przychodach w 2014 r. Zmniejszeniu, przez korektę remanentu, będą podlegały także koszty uzyskania tego przychodu.
Nieważna przyczyna zmian
Sprawą taką jak opisana w pytaniu zajmowała się niedawno Izba Skarbowa w Katowicach, wydając interpretację podatkową na wniosek podatnika planującego sprzedaż importowanych towarów (interpretacja z 14 stycznia 2015 r., IBPBI/1/415-1241/14/AP).
Kontrahenci, jak tłumaczył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta