Jak rozliczyć zakup kluczy licencyjnych za granicą
Przedsiębiorca, który nabył od kontrahenta spoza UE kody do gier przeznaczone do odsprzedaży, realizuje import usług i jest obowiązany do zapłaty VAT.
Jestem przedsiębiorcą zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Kupiłem od chińskiego sprzedawcy kody do gier (tzw. CD-KEY'e), które zostały mi przysłane pocztą elektroniczną. Na otrzymanej (również pocztą elektroniczną) fakturze nie został wyszczególniony VAT. Nabyte kody do gier przeznaczone są oczywiście do odsprzedaży. Czy jestem obowiązany do zapłaty VAT lub cła? – pyta czytelnik.
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że w przedstawionej sytuacji – zwłaszcza z podatkowego i celnego punktu widzenia – nie nabył Pan towarów (rzeczy), lecz usługi (licencje). W konsekwencji nie ma w tej sytuacji mowy o konieczności zapłaty cła. Opłatom celnym podlegają bowiem wyłącznie towary wprowadzane na obszar celny Wspólnoty.
Z tytułu zakupu, o którym mowa, jest Pan natomiast obowiązany rozliczyć VAT. Do rozliczania VAT obowiązani są co prawda, co do zasady, sprzedawcy (tj. podatnicy dokonujący dostaw towarów oraz podatnicy świadczący usługi), lecz w niektórych przypadkach do rozliczania VAT obowiązani są nabywcy towarów lub usługobiorcy. Sytuacja taka ma miejsce w szczególności w przypadku tzw. importu usług >patrz ramka.
Kiedy dochodzi do importu usług
Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta