W sukurs macierzyństwu i przeciwko omijaniu prawa
Pracuję w zakładzie zatrudniającym 13 osób. Niedawno wróciłam do pracy po urlopie rodzicielskim. Czy mogę obniżyć wymiar etatu, aby więcej czasu spędzać z dzieckiem? Czy szef może mnie w tym okresie zwolnić?
Zgodnie z art. 1867 i 1868 kodeksu pracy pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego, który jest zatrudniony w wymiarze wyższym niż połowa pełnego wymiaru, niekorzystającemu z tego urlopu, ustawodawca przyznał prawo do obniżenia czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. To instytucja wychodząca naprzeciw tym osobom, które nie chcą rezygnować z uzyskiwania dochodu, a zależy im na zwiększeniu czasu, który mogą poświęcić na opiekę nad dzieckiem.
Pracownik zrealizuje to uprawnienie, składając pracodawcy pisemny wniosek. Określa w nim, do jakiego wymiaru chce obniżyć czas pracy, w którym dotąd pracował, i na jak długo. Wymiar czasu pracy etatowca po jego obniżeniu nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru. Natomiast czas, na jaki pracownik żąda jego zmniejszenia, nie może przekraczać okresu, w którym miałby prawo korzystać z urlopu wychowawczego. Wolno mu jednak domagać się krótszego okresu. Jeżeli wniosek pracownika spełnia te warunki, pracodawca jest nim związany i musi go uwzględnić. Wniosek składa się na dwa tygodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta