Niektóre świadczenia socjalne można przyznać po równo
Nie wszystkie świadczenia z ZFŚS muszą być rozdzielone z uwzględnieniem kryterium socjalnego. W wyjątkowych przypadkach można je przyznawać na innych zasadach, np. powszechnej dostępności.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lipca 2014 r. (II UK 472/13). SN podkreślił także, że każdy przypadek odstąpienia od kryterium socjalnego wymaga indywidualnej analizy.
Spółka wniosła odwołania od decyzji ZUS ustalających kwoty należnych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W zaskarżonych decyzjach ZUS uznał, że do podstawy wymiaru składek należy doliczyć koszty przelotu i wycieczki pracowników do Aten. Wycieczkę sfinansowano ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznając pracownikom to świadczenie, spółka nie uwzględniła kryterium socjalnego.
W odwołaniach podnoszono, że wycieczka była sfinansowana zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), który dopuszczał wydatkowanie środków m.in. na imprezy okolicznościowe. Wskazano także (powołując się na wyrok SN z 23 października 2008 r., II PK 74/08), że w pewnych wypadkach można odstąpić od zasady nakazującej, aby świadczenia były przyznawane z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Wyjątek ten dotyczy np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta