Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurs na chybił trafił

12 lutego 2015 | Praca i ZUS | Paweł Ziółkowski

Pracownik wysyłany w zagraniczną podróż służbową powinien otrzymać zaliczkę na wydatki. Ale regulacje dotyczące jej rozliczania sprawiają, 
że łatwiej jej nie wypłacać.

Praktycznie od zawsze pracodawcy mieli dylemat, jaki kurs walut zastosować do rozliczania podróży służbowej. Wejście w życie nowego rozporządzenia w 2013 r. jeszcze ten problem zaogniło. Mimo że obowiązuje ono już niemal dwa lata, wciąż istnieją wątpliwości, jak przeliczyć wydatki w walucie obcej, a ustawodawca nie kwapi się do zmiany przepisów.

Wariant do wyboru

Do końca lutego 2013 r. przepisy nie regulowały kwestii przeliczania wydatków zagranicznych poniesionych w podróży służbowej. W efekcie każdy miał do wyboru kilka opcji. Stosowano kurs z dnia wypłaty zaliczki lub z dnia poprzedzającego, kurs rozpoczęcia podróży albo jej zakończenia, kurs dnia poprzedzającego rozliczenie i kilka innych.

Ustawodawca postanowił ułatwić rozliczanie podróży służbowych. W § 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167; dalej rozporządzenie) pojawiła się  regulacja dotycząca zasad przeliczania na złotówki wydatków w walutach obcych. Jednak sposób redakcji tych przepisów spowodował, że jest gorzej, niż było. Jest ona wadliwa i niejednoznaczna. Ustawodawca nie ustrzegł się kilku błędów, które błyskawicznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10064

Wydanie: 10064

Spis treści
Zamów abonament