Industry, czyli co robi noblista
Język, którym posługujemy się przy opisie zagadnień gospodarczych, jest ważny i może rodzić daleko idące konsekwencje – zwraca uwagę profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
marian gorynia
Słowa „industrializacja", „dezindustrializacja" i „reindustrializacja" opisują istotę przemian, jakie wystąpiły w trzech ostatnich stuleciach w historii gospodarczej świata związanej z powstaniem i rozwojem kapitalizmu.
Pierwszy termin oznacza zmiany w gospodarce polegające na pojawieniu się produkcji przemysłowej oraz wzroście znaczenia przemysłu w gospodarce. Odbywało się to w kilku fazach nazywanych rewolucjami przemysłowymi, których można wyróżnić co najmniej trzy. Dwa najważniejsze wyróżniki industrializacji to mechanizacja procesów produkcji oraz ich duża skala. Najbardziej spektakularne zmiany w okresie pierwszej rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej w Anglii w pierwszej połowie XVIII wieku, dotyczyły takich rodzajów działalności jak włókiennictwo, hutnictwo, metalurgia. Symbolami drugiej rewolucji obejmującej okres drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku stały się liczne wynalazki zawdzięczane dynamicznemu rozwojowi nauki (np. silnik gazowy, dynamit, karabin maszynowy, telefon, żarówka). Trzecia rewolucja obejmuje okres po II wojnie światowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta