Kobierce pod podłogą
Zabytkowe tkaniny, które kilka lat temu sprzedawano po ok. 5–6 tys. zł, dziś kosztują 2 tys. zł i nie ma na nie chętnych.
jAnusz Miliszkiewicz
W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem (www.muzeumtatrzanskie.com.pl) warto obejrzeć fragment legendarnej kolekcji kobierców wschodnich Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich ze Lwowa. Kolekcja po raz pierwszy była pokazywana w 1926 r. w Kamienicy Baryczków w Warszawie, potem w 1934 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pierwszy dywan perski prof. Włodzimierz Kulczycki kupił w 1906 r. Wtedy nic jeszcze nie zapowiadało, że rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie zostanie najwybitniejszym kolekcjonerem i znawcą tych tkanin. Jego pasję przejął syn Jerzy (1898–1974).
Od 1964 r. 64 luksusowe pałacowe kobierce z kolekcji Kulczyckich są ozdobą Wawelu. To najlepiej świadczy o najwyższej klasie zbioru. W 1977 r. synowa twórcy zbioru, Anna z Piotrowiczów Kulczycka, podarowała narodowi pozostałą część kolekcji. W 1981 r., za czasów pierwszej „Solidarności", wywalczono dla kolekcji siedzibę w Zakopanem. Jest to słynna willa nazywana cyrankiewiczówką, gdzie chętnie wypoczywał premier PRL Józef Cyrankiewicz.
Przechowywane w kawalerce
Historia kolekcji jest tak samo dramatyczna jak dzieje Polski po 1939 r. W 1941 r. zbiory ukryte pod Lwowem zostały zbombardowane podczas walk rosyjsko-niemieckich. Bomba wpadła do pomieszczenia, ale nie wybuchła....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta