Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkanie ochroni tylko indywidualna polisa

12 lutego 2015 | Moje pieniądze | Regina Skibińska
Brak polisy może sprawić, że w razie zniszczenia domu znajdziemy się w poważnych tarapatach finansowych
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Brak polisy może sprawić, że w razie zniszczenia domu znajdziemy się w poważnych tarapatach finansowych

Gdy w kamienicy wybuchnie gaz, właściciel lokalu nie ma co liczyć na odszkodowanie, jeśli nie wykupił polisy. Ubezpieczenie posiadane przez wspólnotę czy spółdzielnię na ogół obejmuje tylko części wspólne budynku.

Takie sytuacje jak niedawny wybuch w  kamienicy w Warszawie uświadamiają, jak ważna jest ochrona ubezpieczeniowa nieruchomości. Brak polisy może sprawić, że w razie zburzenia czy zniszczenia domu bądź mieszkania znajdziemy się w poważnych tarapatach finansowych, a nawet bez dachu nad głową.

Jeżeli budynek należy do osób fizycznych, to sprawa ubezpieczeń i ewentualnych odszkodowań jest prosta. Trochę się komplikuje,  gdy budynki są wielomieszkaniowe.

Co prawda nie ma obowiązku ubezpieczenia nieruchomości (poza wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego), ale podmioty będące właścicielami budynków wielomieszkaniowych, czyli najczęściej wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, a także część właścicieli kamienic, wykupują ubezpieczenia dobrowolne. Często są to zarówno ubezpieczenia mienia, jak i odpowiedzialności cywilnej. Czynią to także zarządcy nieruchomości, jeżeli został im przekazany zarząd majątkiem.

Części wspólne oraz mieszkania

Lokatorzy mieszkający w danym budynku mogą ubezpieczyć swoje mieszkanie indywidualnie niezależnie od tego, że wspólnota czy spółdzielnia wykupiła ubezpieczenie całego budynku. Co więcej, powinni to zrobić, ponieważ polisa, jaką dysponuje wspólnota czy spółdzielnia, zazwyczaj nie obejmuje strat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10064

Wydanie: 10064

Spis treści
Zamów abonament