Urlop bezpłatny obniża pensję za lojalność
Sposób liczenia wysokości odszkodowania za zakaz konkurencji zależy od ustaleń stron w umowie. Jej treść może przesądzić, że szef obliczy średni zarobek, biorąc pod uwagę miesiące „zerowe", kiedy podwładny korzystał z urlopu bezpłatnego.
Interpretacja postanowień umowy o zakazie konkurencji nie rządzi się tymi samymi prawami co wykładnia tekstu prawnego. Ma to istotne znaczenie przy sporządzaniu umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. To, w jaki sposób strony określą zasady obliczenia odszkodowania, przełoży się na jego wysokość.
Liczy się otrzymane
W umowie o zakazie konkurencji strony określają m.in. czas jego obowiązywania oraz wysokość odszkodowania z tego tytułu. Jest w tym zakresie tylko jeden warunek – nie może być ono niższe niż 25 proc. wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymał przed ustaniem zatrudnienia za okres odpowiadający okresowi obowiązującego go zakazu. Odszkodowanie można wypłacić od razu w całości, jak też w miesięcznych ratach. Spory na tym tle rozstrzyga sąd pracy. Tyle mówi art. 1012 § 3 kodeksu pracy.
Licząc odszkodowanie należy brać pod uwagę przychody, które pracownik faktycznie otrzymał w okresie poprzedzającym rozwiązanie umowy. Jeśli więc w niedalekiej przeszłości był na urlopie bezpłatnym, to otrzyma odpowiednio niższą rekompensatę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta