Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy należy rozliczyć zaliczkę

26 lutego 2015 | Dobra Firma | Marek Piotrowski
Od początku 2015 r. podatnik może zdecydować, że będzie płacił PIT od zaliczki
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Od początku 2015 r. podatnik może zdecydować, że będzie płacił PIT od zaliczki


Kwota przekazana jako zadatek czy przedpłata jest przychodem dopiero wtedy, gdy zostanie zrealizowana dostawa. Jeśli jednak transakcja zostanie zarejestrowana na kasie fiskalnej, przychód może powstać 
w dniu pobrania wpłaty. O wyborze tej drugiej opcji przedsiębiorca powinien w odpowiednim terminie powiadomić organ podatkowy.

Jedną z powszechnie stosowanych w obrocie gospodarczym praktyk jest wzmacnianie postanowień zawartych umów poprzez zapłatę zaliczki, zadatku lub innej formy przedpłaty, która finalnie jest zaliczana na poczet wynagrodzenia należnego przedsiębiorcy. Model ten stosowany jest zarówno w obrocie towarami, jak i na rynku usług. Z jednej strony jest formą zabezpieczenia ponoszonych przez przedsiębiorcę nakładów związanych z realizacją umowy, z drugiej natomiast wpływa na podniesienie wiarygodności kontrahenta zawierającego umowę.

Otrzymanie kwoty pieniędzy w omawianej formie nie jest jednak obojętne podatkowo. Inna jest jednak kwalifikacja takiego zdarzenia w VAT,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament