Kiedy należy rozliczyć zaliczkę
Kwota przekazana jako zadatek czy przedpłata jest przychodem dopiero wtedy, gdy zostanie zrealizowana dostawa. Jeśli jednak transakcja zostanie zarejestrowana na kasie fiskalnej, przychód może powstać w dniu pobrania wpłaty. O wyborze tej drugiej opcji przedsiębiorca powinien w odpowiednim terminie powiadomić organ podatkowy.
Jedną z powszechnie stosowanych w obrocie gospodarczym praktyk jest wzmacnianie postanowień zawartych umów poprzez zapłatę zaliczki, zadatku lub innej formy przedpłaty, która finalnie jest zaliczana na poczet wynagrodzenia należnego przedsiębiorcy. Model ten stosowany jest zarówno w obrocie towarami, jak i na rynku usług. Z jednej strony jest formą zabezpieczenia ponoszonych przez przedsiębiorcę nakładów związanych z realizacją umowy, z drugiej natomiast wpływa na podniesienie wiarygodności kontrahenta zawierającego umowę.
Otrzymanie kwoty pieniędzy w omawianej formie nie jest jednak obojętne podatkowo. Inna jest jednak kwalifikacja takiego zdarzenia w VAT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta