Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze standardy, ale wyższe ceny

26 lutego 2015 | Moje pieniądze
Wytyczne KNF powinny sprawić,  że likwidacja szkód komunikacyjnych będzie się odbywać według korzystniejszych dla klientów reguł
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Wytyczne KNF powinny sprawić, że likwidacja szkód komunikacyjnych będzie się odbywać według korzystniejszych dla klientów reguł

Klienci mieli wiele zastrzeżeń do sposobu likwidacji szkód. 
Do końca marca towarzystwa mają czas na poprawienie procedur według zaleceń KNF.

regina skibińska

Od wielu lat klienci towarzystw ubezpieczeniowych oraz poszkodowani w wypadkach drogowych narzekali na problemy z wypłatą odszkodowań. Do rzecznika ubezpieczonych wpływały tysiące skarg. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdzała nieprawidłowości i nakładała kary. Wiele spraw znajdowało finał w sądach i przeważnie kończyło się pozytywnie dla klientów.

Najwięcej skarg dotyczyło: nieterminowego wypłacania odszkodowań, zaniżania świadczeń, niedopełniania obowiązków informacyjnych w toku likwidacji szkody, wadliwej organizacji procesu likwidacji szkód, niejasnych procedur wewnętrznych regulujących postępowanie likwidacyjne, niedostatecznej kontroli nad podmiotami zewnętrznymi wykonującymi czynności na zlecenie towarzystw.

Co się poprawi

Wszystko to skłoniło KNF do wydania „Wytycznych dotyczących likwidacji szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych". Ubezpieczyciele muszą wprowadzić te zalecenia do końca marca 2015 r.

– Wytyczne przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego są dokumentem określającym na niespotykaną do tej pory skalę zakres odpowiedzialności proceduralnej oraz materialnej zakładów ubezpieczeń za likwidację szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – mówi Jarosław Matusiewicz z Uniqa.

Wytycznych w sumie jest 21. Zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza dotyczy organizacji, zarządzania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament