Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób rozliczania inwestycji może wpłynąć na PIT

26 lutego 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
źródło: materiały prasowe

Fiskus nie uzna za zaliczkę należności z faktur VAT, które dokumentują prace potwierdzone protokołem odbioru robót i są zgodne z zakresem wykonanych prac.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2015 r. (II FSK 329/13).

Stan faktyczny

Spór w sprawie dotyczył PIT za 2008 r. Fiskus uznał, że podatnik nieprawidłowo zaewidencjonował dwie faktury wystawione w związku z realizacją umowy zawartej z kontrahentem w lutym 2008 r. To z kolei spowodowało, że przedsiębiorca źle rozliczył zaliczki na PIT za II i III kwartał 2008 r.

Urzędnicy podkreślili, że zgodnie z umową podatnik przyjął do realizacji budowę trasy transportu technologicznego i wewnętrznego, zleconą przez spółkę. Na mocy kontraktu za wykonanie prac miał otrzymać ponad 2 mln zł (netto). Zapłata za realizację prac miała nastąpić w etapach. Podstawą do wystawienia przez podatnika faktur miały być przeprowadzone odbiory w zakresie kompletności dostaw i podpisane protokoły odbioru dla danego zakresu robót.

Fiskus tłumaczył, że przychód powstawał w momencie wykonania świadczenia przez przedsiębiorcę. W poszczególnych przypadkach konieczna jest analiza umów pod kątem tego, co strony uważają za wykonanie usługi. Jeżeli z umowy wynika, że zapłata ma być uiszczana po zakończeniu kolejnych etapów robót budowlanych, to przychody powstają w terminie wykonania danego etapu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament