Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W grupie raźniej, ale też niełatwo

26 lutego 2015 | Moje pieniądze
Klienci coraz częściej się organizują i protestują
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Klienci coraz częściej się organizują i protestują

Klienci coraz chętniej łączą siły, by wspólnie walczyć o swoje interesy 
z bankami czy innymi instytucjami finansowymi.

JAnina Blikowska

Ostatnio jest głośno o tym, że ludzie zadłużeni we frankach szwajcarskich skrzykują się w internecie, zakładają stowarzyszenia i chcą wspólnie bronić swoich interesów. Nie są to pierwsze takie inicjatywy. Podobne zaczęły się pojawiać już kilkanaście lat temu. Na ogół pod hasłem walki z instytucjami finansowymi stosującymi niekorzystne zapisy w umowach czy wprowadzającymi w błąd przy sprzedaży produktów. Klienci dochodzą do wniosku, że zostaną wysłuchani i więcej zdziałają wtedy, gdy przeciwko instytucji wystąpią jako grupa.

– Skargi konsumentów są wykorzystywane w prowadzonych postępowaniach i wydawanych decyzjach. Czasami trafiają do nas bezpośrednio, a czasami za pośrednictwem organizacji pozarządowych, miejskich czy powiatowych rzeczników konsumentów. Sprawna sieć wymiany informacji na temat aktualnych problemów konsumentów to cel, który realizujemy – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Frankowicze nie są pasywni

W najbliższy weekend ma się odbyć protest frankowiczów w Warszawie. Jego głównym organizatorem jest stowarzyszenie Pro Futuris z Krakowa założone przez Tomasza Sadlika.

– Pomysł na ruch wziął się z Hiszpanii. Wzorowałem się na Plataforma de los Afectados por la Hipoteca – opowiada Sadlik.

Po pierwszych publikacjach na temat ruchu zaczęły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament