Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udostępnimy Polsce większość technologii

26 lutego 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Dotychczas podpisaliśmy z polskimi firmami siedem kontraktów i 28 listów intencyjnych. Ich realizacja nie zależy od Wisły. Po prostu będą one produkowały elementy systemu Patriot dla 13 krajów, które go używają – mówi wiceprezes Raytheon Integrated Defense Systems.

Rz: Nadal jesteście faworytem przetargu na budowę systemu Wisła?

O tym zadecyduje Ministerstwo Obrony. My nigdy nie twierdziliśmy, że jesteśmy faworytem. Staramy się przedstawić najlepszą ofertę spośród konkurentów. Proszę pamiętać, że Patriot to jedyny w świecie system obrony przeciwrakietowej przetestowany w warunkach bojowych. Jest także jedynym systemem w pełni interoperacyjnym z NATO, w tym z systemami antyrakietowymi THAAD, AEGIS i AEGIS ASHORE; ten ostatni w 2018 r. zostanie rozmieszczony w Polsce, w Redzikowie. I jeszcze jedno – wybór Patriot oznacza możliwość ścisłej współpracy i wymiany doświadczeń z jego użytkowania z Armią USA.

Na ile nowoczesny jest system Patriot? Jest przecież produkowany od lat 70. i w polskich mediach pojawiły się zarzuty, że to po prostu leciwa konstrukcja.

System jest nieustannie modernizowany. Dzisiejszy Patriot jest zupełnie inny niż ten stosowany podczas operacji „Pustynna burza". I wiem, co mówię, bo tam byłem.

Ale nie dysponuje na przykład radarem mającym pełne pole obserwacji, 360 stopni...

Dotychczasowe, nieruchome, wielofunkcyjne radary Patriotów doskonale spełniały swoją rolę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament