Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy senior musi się tłumaczyć z dodatkowych zarobków

26 lutego 2015 | Praca i ZUS | Jan Kalicki
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Zaświadczenia o przychodach do celów ZUS nie trzeba wystawiać emerytowi ani renciście, jeśli najpóźniej w styczniu 2014 r. ukończył powszechny wiek emerytalny. W druku pomija się też należności osiągnięte przed nabyciem świadczenia.

Do 2 marca br. pracodawcy zatrudniający emerytów i rencistów powinni przekazać do ZUS informację o zarobkach, które wypłacili im w ubiegłym roku >patrz ramka. Taki obowiązek ciąży też na zarobkujących pracownikach. A wszystko przez to, że na ogół nie mogą dorabiać bez ograniczeń do swoich świadczeń.

Nie za dużo

Przepisy nie zakazują łączenia emerytury lub renty z działalnością zarobkową. Gdy jednak jest ona objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, zbyt wysoki przychód z takiej aktywności spowoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Składkę ubezpieczeniową odprowadza się niemal od wszystkich rodzajów umów, na podstawie których ubezpieczeni dorabiają do świadczeń otrzymywanych z ZUS. Oprócz tych o pracę będą to np. zlecenia czy umowy agencyjne. Spać spokojnie nie mogą też przedsiębiorcy wykonujący własną działalność gospodarczą, choćby z tego biznesu faktycznie ponosili straty.

Nieistotne, czy emeryt (rencista) wykonujący działalność objętą obowiązkiem ubezpieczeń społecznych w konkretnym przypadku jest zwolniony z opłacania z tego składek (np. w związku z ustaleniem prawa do emerytury lub renty, czy podleganiem ubezpieczeniom z innego tytułu). We wszystkich przypadkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament