Umowy autorskie do 200 złotych bez ryczałtu
Do przychodów z praw autorskich nie stosuje się 18-proc. ryczałtu od tzw. małych umów cywilnoprawnych. Od tego typu należności zaliczkę podatkową pobiera się nawet wtedy, gdy ich wysokość nie przekracza 200 zł.
Mariusz Pigulski
W pewnych okolicznościach umowy-zlecenia i umowy o dzieło należy opodatkowywać w sposób zryczałtowany. Stosownie do postanowień art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.) dotyczy to sytuacji, w których spełnione są łącznie cztery warunki, tj.:
1. przychód jest należny wyłącznie z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5–9 przywołanej wyżej ustawy,
2. umowa zawarta jest z osobą niebędącą pracownikiem płatnika,
3. należność określona jest w umowie w konkretnej kwocie,
4. kwota należności wskazana w danej umowie nie przekracza 200 zł.
Jeśli nie jest spełniony którykolwiek z tych warunków, płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek według ogólnych zasad. Podstawą wyliczania daniny na rzecz fiskusa jest wówczas przychód pomniejszony o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
Kontrakt bez stawki...
O tym, czy od wynagrodzenia za zlecenie bądź dzieło trzeba naliczyć ryczałt czy zaliczkę podatkową, przesądza treść umowy będącej podstawą wykonywania ustalonych prac. Ryczałtowo opodatkowujemy te umowy, z których wynika konkretna wartość zapłaty nieprzekraczająca 200...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta