Żeby sprawdzić kontrahenta, trzeba mieć jego zgodę
Podatnik może wystąpić o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podmiotu zbywającego majątek. Musi jednak przedstawić jego pozwolenie na wystawienie przez fiskusa takiego dokumentu.
Regina Drabik
Jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa chcę mieć potwierdzenie, jakie zaległości podatkowe ma zbywca. Wystosowałem wniosek do urzędu skarbowego, ale otrzymałem postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Czy mogę zaskarżyć to postanowienie? – pyta czytelnik.
Instytucja zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego ma na celu ochronę podmiotu przystępującego do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wyrok NSA w Warszawie z 11 lutego 2014 r., II FSK 338/12). Aby organ podatkowy wydał nabywcy zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego, do wniosku w tej sprawie musi być dołączona zgoda zbywającego na wydanie przez organ podatkowy takiego zaświadczenia. Wydanie stosownego zaświadczenia jest zatem uzależnione od zgody wyrażonej uprzednio przez zbywcę. Takie zaświadczenie ma istotne znaczenie, gdyż w razie nieposiadania przez nabywcę takiego zaświadczenia nie może on w sposób skuteczny powoływać się na brak wiedzy w tym zakresie, czy wiedzę niezgodną ze stanem faktycznym (wyrok WSA w Lublinie z 26 października 2007 r., I SA/Lu 479/07). Bez zgody zbywającego fiskus nie ma prawa wydać nabywcy zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.
Zażalenie w ciągu siedmiu dni
Podatnik ma prawo złożyć zażalenie na rozstrzygnięcie organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta