Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestr grzechów, ale także cnót

26 lutego 2015 | Moje pieniądze
2,4 mln Polaków ma kłopoty ze swoimi finansami
źródło: Rzeczpospolita
2,4 mln Polaków ma kłopoty ze swoimi finansami
Przeciętny Polak ma 17,2 tys. zł długów
źródło: Rzeczpospolita
Przeciętny Polak ma 17,2 tys. zł długów

Tylko firma, która wpisała klienta na listę dłużników, może go stamtąd usunąć.

Dorota kaczyńska

Do baz gromadzących dane o dłużnikach trafiają osoby nawet z niewielkimi zobowiązaniami. Wystarczy kwota 200 zł, by znaleźć się na takiej liście, ale musi być niespłacana od co najmniej dwóch miesięcy.

– Dodatkowo powinien minąć przynajmniej miesiąc od wysłania lub doręczenia przez wierzyciela do rąk własnych dłużnika wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania negatywnej informacji do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Jako potwierdzenie istnienia zobowiązania wystarczy np. faktura lub rachunek wystawiony konsumentowi – mówi Agnieszka Salach z Rejestru Dłużników ERIF BIG.

Jeśli dłużnik nie odbierze listu poleconego, nie wstrzymuje to procedury. Ponadto dług nie musi wynikać z umowy zawartej na papierze. Na przykład wejście do autobusu jest równoznaczne z zawarciem umowy z przewoźnikiem.

– W BIG można również umieścić wierzytelności stwierdzone tytułem wykonawczym, czyli prawomocnym wyrokiem sądu opatrzonym klauzulą wykonalności czy też ugodą zawartą przed sądem. Z tego rozwiązania mogą korzystać wszyscy wierzyciele, również konsumenci – mówi Diana Borowiecka, specjalista z BIG InfoMonitor.

Decydując o współpracy

Informacja gospodarcza na temat zaległego zobowiązania znajduje się w rejestrze BIG średnio ok. 11,5 miesiąca. Jednorazowy koszt takiego wpisu to 69 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament