Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy omijają nasz region

26 lutego 2015 | Moje pieniądze
Przez ostatni rok najwięcej można było zarobić na giełdzie tureckiej
źródło: Rzeczpospolita
Przez ostatni rok najwięcej można było zarobić na giełdzie tureckiej

Giełdy Europy Środkowo-Wschodniej są uważane 
za ryzykowne nie tylko z powodów gospodarczych, ale i politycznych.

kinga Żelazek

Wartość głównych indeksów giełd w Polsce, na Węgrzech i w Rosji przez ostatnie 12 miesięcy zmalała, w przeciwieństwie do parkietów z rozwiniętych krajów europejskich oraz Turcji. Na przykład niemiecki indeks DAX w tym czasie wzrósł o 14 proc., a indeks giełdy w Stambule aż o 34 proc.

Czy te tendencje wkrótce się odwrócą? Analitycy uważają, że dużych zmian nie będzie. W tym roku łakomym kąskiem dla inwestorów pozostaną akcje spółek ze strefy euro. Sprzyjają im niskie ceny ropy, dodruk pieniądza przez Europejski Bank Centralny oraz słabsze euro, pomagające eksporterom.

Te korzystne warunki ekonomiczne w mniejszym stopniu wpłyną na wzrost cen akcji spółek z Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ tutaj istotną rolę będą odgrywały czynniki geopolityczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że rynki z tego regionu nie są jednorodne. Giełda rosyjska i turecka znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach. To, co sprzyja gospodarce tureckiej, szkodzi rosyjskiej – i odwrotnie.

Rosja traci, Turcja korzysta

– Rosyjska gospodarka oparta jest na jednym sektorze – branży energetycznej. Rosja jest eksporterem ropy i gazu. Z powodu dużego spadku cen tych surowców pogorszyły się wyniki spółek energetycznych, a tym samym zmalały wpływy do budżetu – mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament