W komisji nie zasiądzie kolega
W postępowaniu wyjaśniającym sprawę dyskryminacji czy mobbingu nie może brać udziału bezpośredni przełożony ani podwładny, jak też osoba zaprzyjaźniona lub skłócona.
Dbałość o poprawne relacje w zakładzie to nie tylko przejaw dobrej woli, ale przede wszystkim obowiązek pracodawcy, kadry kierowniczej oraz każdego z zatrudnionych.
Kodeks pracy jasno określa obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania jakimkolwiek formom dyskryminacji, nękania, molestowania czy mobbingu oraz kształtowania w miejscu pracy zasad współżycia społecznego.
To nie przywilej
Utrzymywanie właściwych relacji w zespole to jedno z zadań menedżerów. Podstawą są stosunki na linii przełożony – podwładny. Równie ważne jest monitorowanie sytuacji w grupie oraz interweniowanie, gdy pojawia się sytuacja zagrażająca efektywności pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w relacjach interpersonalnych w dziale lub zespole pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje wobec menedżera, który przez niewłaściwe zarządzanie ich nie dostrzegł – i co gorsza – w porę im nie zapobiegł.
Brak odpowiednich umiejętności menedżerów w zakresie organizacji pracy oraz zarządzania relacjami może narazić firmę na konkretne szkody, np. fluktuację pracowników, obniżenie jakości i efektywności pracy, ryzyko odszkodowawcze w przypadku skarg podwładnych na dyskryminację, mobbing czy naruszenie dóbr osobistych.
Jeśli to kierownik lub menedżer generuje konflikty, ubliża podwładnym, wprowadza nerwową atmosferę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta