Prawie wszystko i ze składką
Emerytom i rencistom, którzy muszą się rozliczyć z ZUS, zaświadczenie o przychodzie wystawia płatnik składek, który ich zatrudnia przy pracy objętej wymogiem ubezpieczeń.
Najczęściej jest to pracodawca. To on powinien pamiętać o tym, aby w wymaganym terminie wystawić taki dokument uprawnionemu do emerytury lub renty. Zobowiązują go do tego przepisy emerytalne. Jeśli nie zrobi tego z własnej inicjatywy, pracownik ma prawo upomnieć się o dopełnienie tych formalności.
Co ma się znaleźć w zaświadczeniu? Wszystkie te składniki wynagrodzenia, od których płatnik musi naliczać składkę emerytalną i rentową. U pracowników zawsze będzie to przychód, od którego nalicza się podatek dochodowy od osób fizycznych. Są to zarówno wynagrodzenia zasadnicze, jak i różne dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Ale nie tylko. Może się bowiem zdarzyć, że dorabiający emeryt lub rencista zawarł dodatkowo ze swoim pracodawcą (lub wykonuje na jego rzecz) umowę agencyjną, zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług (do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) lub umowę o dzieło. Przychody z tych kontraktów też muszą się znaleźć w zaświadczeniu. Te wypłaty bowiem także są oskładkowane.
Przykład
Pan Marek w grudniu 2013 r. uzyskał prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Będąc na studiach zaocznych, zatrudnił się w firmie farmaceutycznej na umowę o pracę. W 2014 r., oprócz comiesięcznej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta