Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządowe kolegia odwoławcze chcą działać

26 lutego 2015 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

ustrój | Część ekspertów chce zlikwidować kolegia. Te się bronią. Podkreślają, że rozpatrują rocznie tysiące spraw, a zatem ustawodawca powinien je wzmacniać.

W Polsce działa 49 samorządowych kolegiów odwoławczych orzekających jako organ II instancji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

Są niezależne od polityków, wójtów czy stowarzyszeń. A ich etatowymi członkami są osoby o wysokim poziomie wiedzy prawniczej.

Jednak część ekspertów i samorządowców uważa, że jest to instytucja zbędna. Zwłaszcza w sytuacji, w której mamy w Polsce dwuinstancyjne sądownictwo administracyjne.

Ochronny parasol

– Spełniamy podstawową rolę w wypełnianiu treścią art. 78 konstytucji gwarantującego obywatelom prawo do dwuinstancyjnego rozpatrywania ich spraw – mówi Krystyna Sieniawska, przewodnicząca Krajowej Reprezentacji SKO. – Jest przecież podstawą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament