Płaca poza wiedzą związku
Związki zawodowe nie mają prawa dostępu do wszystkich informacji od pracodawcy. Wolno mu ich odmówić, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa.
Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielać informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności tych o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Nakazuje to art. 28 ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej ustawa o zz). Ponieważ przepis ten jest dość ogólny, wprowadza sporo komplikacji.
Gdy związek zawodowy zażąda, pracodawca podaje informacje niezbędne do prowadzenia przez niego działalności statutowej. Ponieważ jest to organizacja powoływana do reprezentowania i obrony praw pracowników, ich interesów zawodowych i socjalnych, mogłoby się wydawać, że w myśl tej regulacji powinna mieć nieograniczone wręcz prawo domagać się większości informacji. Niewykluczone bowiem, że znaczna ich część dotyczy interesu załogi. Ponadto jedynie związek byłby w stanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta