Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Japonia to wrota Azji dla polskich firm

26 lutego 2015 | Ekonomia
Makoto Yamanaka
źródło: materiały prasowe
Makoto Yamanaka

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w moim kraju to potwierdzenie prawdziwego partnerstwa strategicznego – pisze ambasador Japonii w Polsce.

W najbliższy czwartek Prezydent RP Bronisław Komorowski rozpocznie wizytę w Japonii. Zostanie między innymi podjęty na audiencji przez cesarza Akihito oraz spotka się z premierem Shinzo Abe. Wizyta polskiego prezydenta w Japonii ma miejsce półtora roku po wizycie japońskiego premiera w Polsce. Świadczy to o tym, że relacje pomiędzy naszymi krajami wkroczyły na wyższy, strategiczny poziom.

Wyzwania ekonomiczne i polityczne

W ubiegłym roku Polska świętowała 25-lecie przemian demokratycznych oraz dziesiątą rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Zademonstrowała przy tym swój szybki rozwój gospodarczy i wzrost pozycji na arenie międzynarodowej. Niestety, w tym samym czasie coraz bardziej komplikuje się sytuacja na sąsiedniej Ukrainie. Japonia z kolei zdecydowanie działa na rzecz ożywienia gospodarki przez politykę ekonomiczną zwaną abenomiką. Musi jednak równocześnie zmierzyć się z wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza w regionie Azji Wschodniej.

W tym roku upływa 70 lat od zakończenia II wojny światowej. Mimo to już od pierwszych miesięcy 2014 r. jesteśmy świadkami nikczemnych aktów terroru. Ich ofiarą jest cenne życie ludzkie, w tym także obywateli Japonii.

W obliczu tej gwałtownie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej niezwykle istotne będzie spotkanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament