Zły skład położy proces
Sprawę o odszkodowanie związane z rozwiązaniem umowy, w której pracownik musi wykazać warunki odpowiedzialności cywilnoprawnej pracodawcy, sąd musi rozpatrywać jednoosobowo. Jej rozstrzygnięcie w składzie ławniczym prowadzi do nieważności postępowania.
To konkluzja wyroku Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2015 r. (I PK 136/14).
Pracownicy dochodzili od pracodawcy odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy w wysokości przewyższającej limity z art. 471 k.p. Sąd orzekający uznał, że odszkodowanie dochodzone ponad granice z kodeksu pracy oparte jest – poprzez art. 300 k.p. – na przepisach deliktowej odpowiedzialności cywilnej (art. 415 k.c.). To oznaczało, że etatowcy powinni udowodnić niedozwolone zachowanie, szkodę oraz winę podmiotu, którego zachowanie wyrządziło szkodę.
W pierwszej instancji sprawę rozpatrywał skład jednoosobowy (tj. sędzia zawodowy bez udziału ławników). Od wyroku obie strony złożyły skargi kasacyjne. Zarzuciły naruszenie procedury cywilnej polegające na rozpoznaniu sprawy przez sąd w składzie orzekającym sprzecznym z przepisami. Powinno to skutkować uchyleniem przez sąd drugiej instancji wyroku z pierwszej, zniesieniem postępowania dotkniętego nieważnością i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta