Międzynarodowy brak zaufania
gospodarka | Współpraca to ryzyko – zdają się myśleć polskie firmy. Coraz częściej zasięgają bowiem informacji o kondycji swoich partnerów handlowych.
piotr mazurkiewicz
Mimo zawirowań geopolitycznych za naszą wschodnią granicą polski eksport szybko rośnie. Współpraca z firmami z innych krajów wciąż jest jednak obarczona ryzykiem biznesowym. Aby je minimalizować, firmy coraz chętniej sprawdzają kontrahentów.
Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że w 2014 r. liczba zamówionych raportów na temat firm zagranicznych wzrosła aż o 56 proc., do 176 tys. Przedsiębiorcy najczęściej sprawdzali firmy z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, ale rośnie także zainteresowanie bardziej egzotycznymi kierunkami. – Pod względem dynamiki wzrostu zainteresowania polskich firm rynkami zagranicznymi największy przyrost zamówień notuje się na rynkach Ameryki Południowej i Środkowej. W przypadku Peru odnotowano wzrost zamówień raportów o 340 proc., Brazylii o 151 proc., a Meksyku o 93 proc. – wyjaśnia Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.
Obroty kontrolowane
Niepokój o rozwój relacji handlowych widać także w danych KUKE, ubezpieczającej transakcje również eksportowe. Według wstępnych danych w 2014 r. ubezpieczała ona obroty warte 27,1 mld zł, czyli 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Eksport odpowiadał za 9,7 mld zł.
– Złożył się na to przede wszystkim wzrost ubezpieczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta