Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda kasowa czy memoriałowa

26 lutego 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w uproszczony sposób jest łatwiejsze i pozwala szybciej pomniejszyć przychody o poniesione koszty. Ale może powodować dysproporcje między zaliczkami a podatkiem na koniec roku.

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep z komputerami). Słyszałem, że są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na czym one polegają i czym się różnią? – pyta czytelnik.

Czytelnik ma rację, że są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. A dokładniej są to nie tyle dwie metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ile dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu. Jest to zatem tzw.:

- metoda kasowa (uproszczona) wynikająca z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT,

- metoda memoriałowa wynikająca z art. 22 ust. 6 w zw. z ust. 5–5c ustawy o PIT.

Wybór metody należy do podatnika, z tym zastrzeżeniem, że wybraną metodę powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2008 r., IBPB1/415-324/07/ZK).

Pozostałe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w szczególności zasady ewidencjonowania przychodów, prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzenia ewidencji wyposażenia, czy kart przychodów są takie same w obu metodach prowadzenia podatkowej księgi.

Prostsze rozwiązanie

Metoda kasowa (zwana też uproszczoną) polega na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament