Majówka też może być imprezą masową
Gdy w spotkaniu integracyjnym mają uczestniczyć również rodziny pracowników, klienci lub kontrahenci firmy, może się okazać, że w zależności od rozmiarów imprezy pracodawca będzie musiał zdobyć odpowiednie zezwolenie.
Bez zgody właściwego urzędu takim spotkaniom można później zarzucić, że to nielegalne imprezy masowe. Aktem prawnym regulującym kwestie dotyczące organizowania takich imprez jest ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 611, dalej ustawa). W powszechnym odczuciu kojarzy się ona z ochroną wielkich imprez, np. meczów piłkarskich. I co do zasady to słuszne przekonanie. W praktyce jednak bywa, że również impreza organizowana przez pracodawcę może spełniać kryteria tej masowej.
Dla kogo
Zgodnie z ustawą impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystyczno-rozrywkowym bądź sportowym, gdzie liczba udostępnionych miejsc dla jej uczestników jest nie mniejsza niż 1000, gdy jest przeprowadzana w plenerze, oraz 500 w obiekcie zamkniętym (poza imprezami sportowymi). Właściwie nie różni się ona od innych eventów niczym poza wielkością, rozumianą jako liczba miejsc udostępnionych przez organizatora. W związku z tym rodzi się pytanie, jakie obowiązki ma pracodawca – organizator takiego spotkania dla załogi. Czy w szczególności musi mieć na to zezwolenie i zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, czy zakład organizuje event wyłącznie dla załogi, czy zamierza na nią zaprosić też osoby trzecie, np. rodziny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta