Dobre urozmaicenie portfela
Lepiej unikać obligacji długoterminowych o stałym oprocentowaniu, ponieważ takim papierom grozi przecena.
KINGA ŻELAZEK
Rentowność papierów dłużnych znajduje się na bardzo niskim poziomie, co oznacza, że ich ceny są wysokie i istnieje ryzyko przeceny. Przykładem może być rentowność niemieckich papierów skarbowych, która w przypadku dwulatek spadła poniżej zera (minus 0,23 proc.). Natomiast rentowność dziesięciolatek wynosi 0,44 proc., a w ubiegłym tygodniu sięgała tylko 0,15 proc.
– Istotny wzrost rentowności (spadek cen) odnotowano także w przypadku peryferyjnych państw strefy euro. Tendencja ta negatywnie oddziaływała na amerykański rynek długu, i to mimo gorszych danych makro, w tym szczególnie silnego spadku tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2015 r. – wyjaśnia Mikołaj Stępniewski, zarządzający funduszami w Investors TFI.
Dodatkowe ryzyko
W Polsce rentowność dziesięcioletnich papierów wzrosła do 2,65 proc. z około 2 proc. w połowie lutego. Dla ich posiadaczy oznacza to spadek cen. Dlatego większość funduszy inwestujących w obligacje w ostatnim miesiącu zanotowała straty. Ich wysokość zależała od rodzaju papierów, które przeważały w portfelach.
Fundusze polskich papierów skarbowych zakończyły kwiecień na minusie wynoszącym 1 proc., w przypadku funduszy dłużnych papierów uniwersalnych było to 0,7 proc., natomiast fundusze obligacji korporacyjnych miały niewielki zysk (0,2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta