Zatrudnienie do zadań szczególnych, a nie stałych i rutynowych
Krajowe regulacje ograniczające korzystanie z pracy tymczasowej są dopuszczalne. Należy je jednak stosować wyjątkowo i uzasadniać względami ogólnymi, czyli ochroną pracowników lub właściwym funkcjonowaniem rynku pracy.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 marca 2015 r. (C-533/13) w sprawie Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry (fiński związek zawodowy) przeciwko Öljytuote ry (organizacja pracodawców) oraz Shell Aviation Finland Oy (przedsiębiorca).
O co chodziło
Shell Aviation Finland Oy (SAF) jest przedsiębiorstwem dostarczającym paliwo dla samolotów na wielu lotniskach. Jego pracownicy mają za zadanie ich tankowanie, kontrolę jakości oraz inne zadania pomocnicze. Przy ich wykonaniu SAF korzysta z pracowników tymczasowych. Zastępują oni stałych etatowców przebywających na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich oraz w okresach zwiększonego natężenia pracy.
Taka praktyka koncernu nie spodobała się fińskiemu związkowi zawodowemu. Jego zdaniem SAF regularnie i stale zatrudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta