Laboratorium to nie taśma
Wykonywanie zadań służbowych polegających na kontroli jakości w dziale naukowym firmy oddalonym od hal produkcyjnych nie zalicza się do pracy w warunkach szczególnych. Ten staż nie przyspieszy uzyskania emerytury.
Wielu pracowników wciąż stara się o uzyskanie emerytury wynikającej z pracy w warunkach szczególnych na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.). Umożliwia to jej art. 184.
Przepis ten gwarantuje m.in. uzyskanie emerytury w związku z pracą w warunkach szczególnych. Prawo to nabędzie mężczyzna po ukończeniu 60 lat lub 55-letnia kobieta. Muszą jednak mieć też okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Przy czym warunki te (z wyjątkiem uzyskania wieku emerytalnego) musiały być spełnione na 1 stycznia 1999 r.
W pełnym wymiarze
Rodzaje prac wykonywanych w warunkach szczególnych określają załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm., dalej rozporządzenie RM), które stanowią zamknięty katalog. Przy czym prawo do wcześniejszej emerytury uzasadniają tylko okresy pracy w szczególnych warunkach lub w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta