Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura poza ewidencją? Czasem to prawidłowe

07 maja 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorca używający kasy musi wystawić Kowalskiemu paragon, a fakturę tylko wtedy, gdy ten zażąda takiego dokumentu. Nie musi jej księgować, bo podstawą ujęcia sprzedaży w księdze podatkowej są fiskalne raporty okresowe.

Świadczę usługi fryzjerskie. Ewidencjonuję je na kasie fiskalnej. 24 kwietnia 2015 r. (w dniu wykonania usługi) jeden z klientów poprosił mnie o wystawienie faktury, co zrobiłem 30 kwietnia 2015 r. Czy wystawioną fakturę powinienem ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Od 1 marca 2015 r. ewidencjonowanie usług fryzjerskich na kasie jest obligatoryjne – bez względu na wielkość sprzedaży.

Jednak sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie musi być obowiązkowo dokumentowana fakturą, chyba że nabywca zgłosi takie żądanie w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę. W takim przypadku fakturę wystawia się:

- nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano dostawę towaru lub wykonano usługę – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

- nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10134

Wydanie: 10134

Spis treści
Zamów abonament