Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z samochodem wykupionym z leasingu

07 maja 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Każdą operację gospodarczą należy dobrze zaplanować, aby niepotrzebnie nie dzielić się zyskami z fiskusem. Dotyczy 
to również przeznaczenia auta nabytego od leasingodawcy.

Tomasz Krywan

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma samochód w leasingu (odlicza połowę podatku z faktur leasingowych). Niedługo umowa leasingu się skończy. Osoba ta chciałaby wykupiony z leasingu samochód przekazać (darować lub sprzedać) ojcu. Jak najkorzystniej podatkowo to zrobić? Czy aby uniknąć podatku, podatnik musi poczekać z przekazaniem, aż minie pół roku od wykupu samochodu? – pyta czytelnik.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wkupić samochód (czy inną rzecz) z leasingu „na firmę" (do majątku przedsiębiorstwa) albo „prywatnie" (do majątku prywatnego). Fakt zawarcia umowy leasingu „na firmę" (jako przedsiębiorca) nie wyłącza tej możliwości.

Wykup „prywatny" i darowizna...

Skorzystanie z możliwości wykupu „prywatnego" połączone z darowizną samochodu na rzecz ojca byłoby w przedstawionej sytuacji rozwiązaniem najkorzystniejszym podatkowo. W takim przypadku podatnik, o którym mowa, nie mógłby co prawda odliczyć VAT z faktury za wykup samochodu z leasingu (oraz nie mógłby zaliczyć kwoty netto z tej faktury do kosztów uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10134

Wydanie: 10134

Spis treści
Zamów abonament