Utrata zdrowia łącznie z etatem
Jeśli lekarz uzna, że pracownik nie może wykonywać nawet części dotychczasowych obowiązków, szef ma podstawy go zwolnić.
Każdy pracownik musi przejść wstępne i okresowe badania lekarskie. To one warunkują podjęcie pracy na konkretnym stanowisku.
Mniej możliwości
Zdarza się, że po wielu latach aktywności zawodowej lekarz stwierdza, że podwładny nie powinien wykonywać co najmniej części obowiązków. Co wtedy ma zrobić szef? Pracodawcy mają wątpliwości, czy muszą przenieść taką osobę na inne stanowisko, czy też mogą wypowiedzieć jej umowę o pracę. Na podstawie art. 229 § 4 k.p. nie można dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania zadań na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Konsekwencje są surowe – kto, będąc odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad BHP, podlega grzywnie od 1 tys. do 30 tys. zł. Niewykluczona jest też odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 220 § 1 kodeksu karnego kto, będąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta