Fiskus dostanie daninę od czynności u notariusza
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawiązania spółki komandytowej spoczywa na spółce. W dniu podpisania umowy koszty te muszą pokryć wspólnicy zakładający podmiot.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 1 kwietnia 2015 r. (I SA/Sz 1022/14).
Stan faktyczny
W lutym 2014 r. notariusz wystąpiła o interpretację dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej. Wnioskodawczyni wskazała, że podczas sporządzania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki komandytowej powstał problem z wykładnią prawa podatkowego. Zauważyła, że zgodnie z art. 106 k.s.h. umowa spółki komandytowej sporządzana jest w formie aktu notarialnego. Spółka komandytowa powstaje natomiast z chwilą wpisu do rejestru. Osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie. Z kolei art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC stanowi, że umowa spółki podlega opodatkowaniu. Wątpliwości wnioskodawczyni dotyczyły momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podmiotu zobowiązanego do zapłaty PCC w przypadku zawarcia umowy spółki osobowej (spółki komandytowej).
Przedstawiając własne stanowisko wyjaśniła, że notariusz nie może pobrać PCC w przypadku zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki osobowej (komandytowej). Podatek ten ciąży bowiem na spółce (art. 4 pkt 9 ustawy o PCC). Zgodnie natomiast z art. 109 § 1 k.s.h....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta